Studentská soutěž
Úspěchy studentů na XVI. ročníku sympozia Green Way 2025
Na letošním XVI. sympoziu Green Way 2025, které pořádala Společnost pro techniku prostředí (STP) 8. a 9. dubna v Brně v hotelu Avanti, proběhla také studentská soutěž závěrečných prací, v níž studenti vysokých škol představili své inovativní návrhy v oblasti technických zařízení budov, energetické efektivity a udržitelného stavebnictví.
Do soutěže se zapojilo několik výrazných projektů jak z fakulty stavební z VUT v Brně, tak z fakulty strojní a stavební z ČVUT v Praze – A to od návrhu vytápění objektů v horském prostředí, přes regulaci větrání na základě VOC, zateplování sněhem až po praktické využití BIM při návrhu komunitních a bytových staveb. Soutěž přinesla zajímavý pohled na současné trendy a možnosti efektivního navrhování TZB.
V kategorii INHOB, což je kategorie zaměřená na integrované navrhování a hodnocení budov přispívající k udržitelnosti a energetické efektivitě. Porota ocenila komplexní přístup k návrhu TZB, využití obnovitelných zdrojů energie a implementaci BIM modelování.
Výsledky soutěže:
🥇 1. místo – Ing. Marie Odehnalová
VUT v Brně, Fakulta stavební
Práce: Komunitní centrum, Malhostovice
Komplexní návrh systémů TZB (fotovoltaika, větrání, osvětlení, voda, chlazení) s využitím globálního schématu a analýzy materiálů pomocí OneClick LCA, realizováno v BIM prostředí.
🥈 2. místo – Bc. Josef Kovařík
ČVUT v Praze, Fakulta strojní
Práce: Regulace větrací jednotky na základě koncentrace VOC
Regulace větrací jednotky na základě koncentrace VOC, testování algoritmu řízení provozu VZT podle aktuální kvality vnitřního prostředí v rodinném domě.
🥉 3. místo – Ing. Daniel Vojtovič
VUT v Brně, Fakulta stavební
Práce: Vytápění prostor s vysokou výškou stropu
Měření výškového gradientu v reálném provozu a návrh variantních systémů vytápění halového objektu.
Další soutěžící:
- Bc. Tereza Jiránková (VUT FAST) – návrh systému vytápění bytového domu pomocí BIM modelu a sdíleného datového prostředí.
- Bc. Josef Kovařík (ČVUT FS) – Vytápění horských rekreačních objektů s využitím vlastností sněhu jako izolačního materiálu.
- Ing. Jan Říha (ČVUT FSV) – analýza vnitřního prostředí školní kuchyně a návrh opatření ke zlepšení.
Soutěž opět ukázala vysokou odbornou úroveň studentů technických oborů, právě environmentálně vyspělé budovy, inteligentní systémy řízení a mezioborová spolupráce jsou cestou, kterou by se stavebnictví mělo ubírat. Všem účastníkům gratulujeme!